Úvod do historie Lyžařského sportovního klubu
(ing. Miroslav Šmiraus)

   Vážení sportovní přátelé, Vážení čtenáři,
dostává se k Vám materiál, který je velice podrobným dokumentem o lomnickém lyžování, od jeho vzniku, až do součastnosti. Je až neuvěřitelné, kolik lidí prošlo členstvím a funkcemi v lyžařském klubu za 75 let. je až neuvěřitelné, jakými změnami za pouhých 75 let klub prošel, jakými změnami prošla celá naše společnost za tak relativně krátkou doba, která se dá srovnat s jedním lidským životem. Kladem tohoto dokumentu je skutečnost, že v něm jsou zaznamenány jednotlivé epochy se všemi klady i zápory. Materiál rovněž seznamuje čtenáře se všemi představami a sny jednotlivých funkcionářů, které se podařily i nepodařily naplnit a věrně popisuje všechny administrativní, finanční, materielní a další "boje" za naplnění těchto snů a představ. Celou historií klubu se táhne jako nit v každé době duch rychlého rozhodování se pro danou věc, a vždy i v nemožně krátkém termínu její dokončení.
   V tom byla a doufám, že vždy bude síla členů lyžařského klubu. Umět se semknout, nadchnout, držet při sobě v dané chvíli když
jde o společnou věc i přes osobní problémy a někdy i trochu skřípající mezilidské vztahy. Prostě umět se od všeho oprostit a zabrat když je to nejvíce třeba. Přišly úspěchy i neúspěchy. Na neúspěchy se rychle zapomíná. Úspěchy jsou vždy uloženy v paměti déle. Klub prošel obojím.
   V současnosti se domnívám, že klub prochází obdobím úspěchů a to z hlediska funkcionářského, počtu členské základny i počtu sportovců v mládežnických kategoriích. V poslední době bylo dosaženo několika úspěchů na mezinárodním poli. Ale na tu pravou "bombu" jako je titul olympijského vítěze nebo mistra světa čekáme od dob Karla Kodejšky. Když vidím to množství dětí, které se dnes v areálu můstků připravují a vidím i jejich úspěchy v rámci České republiky jsem přesvědčen, že doba velikého úspěchu našeho rodáka a odchovance našeho klubu určitě brzy přijde. K tomu přeji všem současným i budoucím členům lyžařského klubu mnoho úspěchů a štěstí. Mají skutečně na co navazovat. Vám všem čtenářům, přeji krásné chvíle prožité v areálu lomnických skokanských můstků, jehož prostředí působí jako balzám, a to na tělo i na duši. Zároveň vám přeji krásné pocity při čtení, které v některých chvílích při vzpomínkách budí až dojeti a to u všech generací.

Gnerální sponzor LSK Lomnice nad Popelkou.